Metin Mecik İnşaat

TR EN KA

İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları

Göreve başlatma ve rehberlik

Yeni bir pozisyonda göreve başlayan tüm çalışanlara kendi sorumluluklarıyla ilgili detaylı bir tanıtımın yanı sıra özel bir göreve başlama programı da sağlanır. 

Böylelikle, her çalışan yapının yanı sıra bağlantı kuracakları kişileri iyi tanır ve aynı zamanda ihtiyaç duyulan özerklik ve çok yönlülüğe doğru bir adım atmış olur.

 

Stratejik İş Gücü Planlama (SWP) 

Kariyerleri boyunca çalışanlar, kendi faaliyetleri ve meslekleriyle ilgili bilgilerden faydalanır. Yılda bir defa, yöneticileriyle birlikte kendi kariyer gelişim istekleriyle eğitim ihtiyaçlarını değerlendirirler. 

Bu sayede her çalışan iyi bir istihdam edilebilirliğe sahip olur ve böylelikle Metin Meçik İnşaat ın faaliyetlerinin gelişimiyle uyum içinde kendi profesyonel gelişimlerini sürdürebilirler.


Performans yönetimi 

Metin Meçik İnşaat ilkeleri tarafından tanımlanan Grup hedeflerine ulaşılmasında her çalışanın katkısı vardır. Her yıl, çalışanlar grup hedeflerinin yanı sıra bireysel hedeflerden de faydalanır ve bu hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığı da kendi müdürleri tarafından değerlendirilir.

Böylelikle, herkes için bir maaş ve takdir politikasının yürütülmesi sağlanır ki bu süreçte Metin Meçik İnşaat ilgili konumda gösterilen etkinliğin yanı sıra kişisel hedeflere ulaşılıp ulaşılmamasını da değerlendirme kriteri olarak göz önünde bulundurur.


İnsan Kaynakları Başvuru Formu